Kabrita
Kabrita
Kabrita
Kabrita

Kas jāzina māmiņai, izvēloties maisījumu?

Krūts piens – pats veselīgākais uzturs mazulim!

Pirmie maisījumi

Mākslīgajiem maisījumiem pēc sava sastāva jābūt maksimāli pielāgotiem mātes pienam. Visbiežāk maisījumi ir uz govs vai kazas piena bāzes. Bērniem paredzēto maisījumu ražotnēs notiek piena maisījumu sastāva tuvināšana sievietes krūts pienam pēc visiem komponentiem – olbaltumvielām, ogļhidrātiem, taukiem, vitamīniem, minerāliem. Tādus maisījumus sauc par mākslīgiem.

 • Olbaltumvielu komponenta pielāgošana ir olbaltumvielu kopējā līmeņa samazināšana līdz 1,4–1,6 g/100 ml gatavā piena maisījumā.
 • Vēl viens pielāgošanas moments ir obligāta piena sūkalu olbaltumvielu ievadīšana mākslīgajos maisījumos, kas pēc sava sastāva ir tuvināti mātes pienam. Maisījumi, kas bagātināti ar sūkalu olbaltumvielām nodrošina normālu gremošanu un veicina zarnu mikrofloras optimāla sastāva uzturēšanu.
 • Ideālam sākuma maisījumam no dzimšanas jāpiemīt šādai attiecībai – 60% sūkalu olbaltumvielu un 40% kazeīna olbaltumvielu, no 6 mēnešiem šī attiecība jau mainās – 47–50% sūkalu un 50–53% kazeīna. Informācija par sūkalu un kazeīna olbaltumvielu saturu obligāti jānorāda uzturvērtības tabulā uz kārbas etiķetes.
 • Piena maisījumu tauku komponentu pielāgošana ir vērsta uz to tauku–skābju sastāva tuvināšanu sieviešu piena sastāvam, t.i. ražošanas procesā veic daļēju vai pilnīgu piena (dzīvnieku) tauku aizvietošanu ar augu tauku (kukurūzas, sojas, kokosa, saulespuķu, palmu u.c.) maisījumu.
 • Piena maisījumu ogļhidrātu komponenta pielāgošanai mātes piena ogļhidrātiem tiek papildus pievienota laktoze, jo tās koncentrācija govs pienā ir būtiski zemāka nekā mātes piena. Taču laktoze ( piena cukurs) sastāda apmēram 99% no visiem ogļhidrātiem visāda veida pienos, tai skaitā arī mātes pienā. Citi ogļhidrāti-glikoze, fruktoze, saharoze ir nevēlami kā mākslīgo maisījumu komponenti bērniem pirmajā dzīves pusgadā, jo var pastiprināt rūgšanas un gāzu veidošanās procesus zarnu traktā, provocēt alerģijas attīstību. Turklāt, tie ļoti agri pieradina mazuļus pie ļoti saldiem ēdieniem, tādējādi izjaucot hormona–insulīna regulāciju.
 • Lai mākslīgos maisījumus maksimāli tuvinātu mātes piena kvalitātei, dažiem maisījumiem pievieno nukleotīdus (to norāda uz iepakojuma), vielas, kas kalpo par materiālu RNS un DNS šūnu uzbūvei, tādējādi paātrinot organisma orgānu un sistēmu augšanu un attīstību.

Kā sākt lietot maisījumu

Ieviešot bērna uzturā piena maisījumus (pirmoreiz vai nomainot ar jaunu) atcerieties, ka jaunu maisījumu ievieš 5–7 dienu laikā. Pirmajā dienā piedāvājiet mazulim piena maisījumu atsevišķā pudelītē, nelielu daudzumu – ne vairāk kā 10 ml no vecumam atbilstošā ieteicamā pēc vecuma pārtikas daudzuma, un nedēļas laikā, ja ir laba panesamība (Ādas krāsa nemainās, vēderiņš neuzpūšas, gāzes tiek novadītas, vēdera izeja nav šķidra vai nav aizcietējumu), palielina jaunā maisījuma daudzumu līdz pilnīgai barošanai.

Barojot bērnu ar mākslīgo piena maisījumu, jāievēro šādi noteikumi:

 • maisījums jāgatavo tieši pirms ēdienreizes termiski apstrādātā traukā (ļoti ērti izmantot pudelīšu sterilizatoru);
 • atšķaidot maisījumu, precīzi jāievēro uz kārbas sniegtā instrukcija;
 • atšķaidot maisījumu, jāizmanto speciāls, bērnu uzturam paredzēts ūdens, kas nesatur kaitīgas vielas;
 • pirms pagatavotā maisījuma lietošanas jāpārbauda tā temperatūra (maisījuma temperatūrai ir jāatbilst ķermeņa temperatūrai, vidēji 36,60C);
 • pirms mazuļa barošanas sekojiet, lai viņš neierautu gaisu (lai knupītī nebūtu gaisa burbuļu, un bērns cieši aptvertu to ar lūpām);
 • nepiedāvāt bērnam neizlietoto maisījumu atkārtoti;
 • pēc barošanas pudelītes un knupīši rūpīgi jāapstrādā.

Ēdināšanas režīms

Mazuļa mākslīgās barošanas režīms radikāli atšķiras no režīma, barojot ar krūti. Mazuļi, kuri saņem mātes pienu, jābaro pēc mazuļa lūguma, bet bērniem, kuri saņem mākslīgo maisījumu, ir nepieciešams noteikts ēdināšanas režīms – tās ir 6–7 barošanas reizes pēc katrām 3–3,5 stundām ar 6 stundu pārtraukumu naktī, vēlāk pārejot uz 5 reižu barošanu. Pirmajos 2 dzīves mēnešos bērnam diennaktī ir jāsaņem maisījums 1/5 apjomā no ķermeņa svara, no 2–4 mēnešiem – 1/6 no ķermeņa svara, 4–6 mēnešu vecumā – 1/7 no ķermeņa svara, pēc 6 mēnešiem – 1/8–1/9 no ķermeņa svara. Sulas un ūdens pamatēdiena daudzumā netiek iekļauts.

Daudzumu vienai barošanas reizei aprēķina tā: augstākminēto datu daudzumu datiem izdalām ar barošanas skaitu. Piemēram, bērnam 2 mēneši, svars 4,5 kg. 1/5 no ķermeņa svara – diennaktī viņam jāsaņem 900 ml maisījuma. Izdalot 900 ar 7 – iegūstam 130 ml vienai barošanas reizei.